پرواز “ایران ۱۴۰” ایرانی تا پایان سال ا ورود ایران به حوزه ساخت موتور هواپیما

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از نهایی شدن فاز نخست ساخت پلتفرم جدید هواپیمای ایران ۱۴۰ خبر داد و گفت: تا پایان سال اولین پرواز این هواپیما انجام می‌شود.

هواپیمایی

به گزارش همشهری آنلاین – محمد محمدی بخش با یادآوری این‌که صنعت هوانوردی جزو صنایع پیشرو و پیشران در دنیاست که در لبه تکنولوژی قرار گرفته است، اظهار کرد: بر این اساس این صنعت باید خود را با نرخ رشد علمی در دنیاهمراه و همگام کند. به دلایل مختلف که مهم‌ترین آن بحث تحریم بوده است ما در این سال‌ها از این انتقال تکنولوژی از سوی صاحبان اصلی هواپیماسازی یا هلی کوپترسازی دنیا یا بی بهره یا کم بهره بوده ایم و این مهم‌ترین موضوعی بوده است که در این چند سال از بعد از انقلاب در حوزه تحریم با آن دست به گریبان بوده ایم.

وی ادامه داد:در خصوص انتقال تکنولوژی، فروش قطعات، نشریات و پشتیبانی‌هایی که کشورهای سازنده هواپیما انجام می‌دهند و جزو وظایف اصلی آنها براساس قوانین‌ ایکائو است، اما ایران را تحریم کرده‌اند. از ابتدای انقلاب مردان بزرگ و زنان بزرگ همت کرده اند و کارهای متعددی را در حوزه هوایی انجام داده اند که امروز علی رغم همه این فشارها و تحریم‌ها صنعت ما روی پای خود ایستاده است و مأموریت خودش را انجام می‌دهد.

وی با بیان این‌که امروز 330 فروند هواپیما در کشور داریم که 175 از آنها فعال است، افزود: در دوران کرونا اقتصاد دنیا در حوزه هوایی آسیب جدی‌ای دید و طبیعتاً ما هم این آسیب را دیدیم؛ بنابراین به دلیل کاهش سفرها و موضوعاتی که کرونا بر صنعت هوانوردی تحمیل کرد، این میزان به کمترین مقدار خود رسید و عددی نزدیک به 100 فروند هواپیما عملیاتی بود. بعد از کرونا و گشایشی که حاصل شد در این حوزه اقداماتی انجام شد برای مثال حوزه نهضت تعمیر قطعات و استفاده از شرکت‌های دانش بنیان و راهبردهای چندگانه‌ای که برای صنعت گذاشته شد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: براساس کار علمی متناسب با 90 فرودگاه ما و 80 میلیون جمعیتی که داریم، 550 فروند هواپیما در تیپ‌ها و کلاس‌های مختلف مورد نیازمان است که بایستی در کشور فعالیت کنند.

محمدی‌بخش با اشاره به این‌که برای صنعت هوانوردی یک ابلاغ 8 ماده‌ای است که در بند اول بحث توسعه ناوگان هوایی کشور است، اضافه کرد: برای این راهبرد چند تا محور تهیه کرده‌ایم که محور اول ما بحث نهضت تعمیر قطعات بود و بازگرداندن هواپیماهای زمین گیر به حوزه عملیاتی بود که با استفاده از ظرفیت‌های تعمیر و نگهداری داخل کشور، استفاده از شرکت‌های دانش بنیان و یک کار علمی – پژوهشی که انجام شد، بخش اول ما در این حوزه بود.

وی گفت: بخش دوم نیز خرید هواپیماهای دست دوم بود که توسط شرکت‌های مختلف درحال انجام است. بخش سوم آن بحث ساخت هواپیما است که دستور مقام معظم رهبری بوده است و با پیگیری‌هایی که رئیس جمهور محترم انجام داده اند، این کارگروه شکل گرفته است، همچنین وزارت دفاع متولی آن شده که در این راستا سازمان هواپیمایی کشور به‌عنوان نهاد حاکمیتی و نظارتی ورود پیدا کرده است. فاز اول آن که نهایی کردن هواپیمای ایران 140 و بهره برداری از آن در حوزه‌های مختلف غیر از مسافری نهایی شده است و آخر امسال ما فکر می‌کنیم که اولین پرواز پلتفرم جدید هواپیمای ایران40 را با هم داشته باشیم.
رئیس سازمان هواپیمایی ادامه داد: طراحی‌های مفهومی، طراحی‌های اولیه سازه ها انجام شده است و ما اساساً دارای یک کارخانه هواپیماسازی هستیم. این مهمترین موضوعی است که در دو دهه گذشته شکل گرفته است. زیرساخت‌های بسیار خوبی وجود دارد و شرکت‌هایی که به صورت دانش بنیان کار می‌کنند، شناسایی شده اند که شرکت‌های بسیار معتبری هستند. احتمال می‌رود با این کارگروه ما اوایل سال آینده می‌توانیم یک جدول زمان‌بندی دقیق برای شروع عملیات پروازی ارائه کنیم. البته راهبرد چهارم هم این است که اگر احیاناً بحث موضوعات گفتگوهای برجامی باز شود، ما با دقت و هوشمندی بیشتری نسبت به قبل ورود پیدا خواهیم کرد و این باب را هم نبسته ایم یعنی آن فضا هم از آن ماست. در واقع بایستی خرید هوشمندانه متناسب با اقلیم و نیازمان را داشته باشیم
محمدی بخش با بیان اینکه 10 فروند الان زمین گیر است که به دلایل بدعهدی اروپایی‌هاست که هم دفترچه و هم قطعات را واگذار نکرده اند، ادامه داد: الان یکی از موضوعات دعاوی حقوقی که ما علیه امریکا و شرکت کارخانه‌های سازنده مطرح کرده ایم و داریم پیگیری می‌کنیم. این 4 راهبردی است که همزمان دارد اتفاق می‌افتد و بایستی به صورت موازی با هم حرکت کند.

ماموریت مپنا برای ساخت موتور هواپیما

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که مجموعه مپنا مأموریت پیدا کرده در حوزه ساخت موتور هواپیما ورود پیدا کند،‌یادآور شد: مپنا در حوزه تعمیر، نگهداری و اورهال پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌است، از طرف دیگر با گواهینامه‌ای که سازمان هواپیمایی کشوری به آن‌ها اعطا کرده است، کارهایشان را انجام می‌دهند در حوزه طراحی هم گام‌های بسیار خوبی برداشته اند و امیدواریم در آینده نزدیک موتور بومی را از مجموعه مپنا به صورت تولید شده ارائه دهیم. البته آن چیزی که در نمایشگاه بین‌المللی هوایی ایران ارائه شد ماکت بود و توضیحاتی که ارائه شد این بود که ما از این مدل می‌خواهیم موتور هواپیما تولید کنیم.

بیشتر بخوانید

 • نخستین موتور جت ایرانی هواپیما رونمایی می‌شود

وی توضیح اداد: امروزه ما مجموعه‌های مختلفی در کشور داریم که در حوزه تعمیر، نگهداری و تعمیرات اساسی و سنگین موتورهای هواپیما کار می‌کنند. همچنین ریخته گری‌های متناسب با این کار را همراه با کارگاه‌های متناسب داریم، که از نظر علمی و بنیه علمی و زیرساختی هیچ کم و کسری نداریم و با همت جوانان عزیز کاری را که شروع کرده ایم مثل همه پروژه‌هایی که برای خیلی‌ها غیرقابل باور بود و شدنی شد، این موضوع هم با لطف خدا و همت جهادی کارکنان ما در حوزه‌های مختلف عملیاتی خواهد شد.

محمدی بخش در خصوص مراکز دانش بنیان اظهار کرد: با استفاده از مراکز دانشگاهی، مراکز دانش بنیان و دیگر مراکزی که امروز دارند کار می‌کنند، بخصوص در حوزه رادار، روشنایی، باند، دستگاه‌های ناوبری، رادیوها، ارتباطات، مخابرات، پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌ایم. ضمن اینکه ما استانداردهای لازم را هم براساس قوانین‌ ایکائو داریم به صورت مستمر کنترل می‌کنیم. در فاز اول نیز بحث رادار بومی را ابتدای سال 1402 بهره برداری خواهیم کرد در حوزه روشنایی باند و دستگاه‌های مخابراتی هم که در سال گذشته و امسال استفاده کرده ایم و عملیاتی کرده ایم.

وی افزود: بازار بخش هوایی متناسب با عرضه و تقاضا است و ما همیشه در این حوزه شرمنده مردم عزیزمان هستیم تا به آن عدد 550 فروند برسیم، حتماً این نسبت عرضه و تقاضا نسبت متعادلی نخواهد بود. در شرایطی که درخواست سفر زیاد است و پاسخگوی نیازها نیست، بنابراین در بحث کمبود پرواز در این ایام پردرخواست ما شرمنده مردم خواهیم بود.

وی درخصوص قیمت ها تشریح کرد: در قانون پنجم توسعه ماده‌ای را گذراندند و ابلاغ کردند که متنوع سازی نرخ انجام شود و انجام هم شد که از سال 95 به مرور این اتفاق افتاد. با توجه به شرایطی که در کرونا پیش آمد ما در دیماه پارسال یک 15 درصدی را با هماهنگی شرکت‌های هواپیمایی کاهش داده ایم و انجام شد؛ اما به دلیل نوسات ارز درخواست متعددی که انجام شد، شرکت‌های هواپیمایی درخواست افزایش نرخ را داشتند. طبیعتاً مطابق با روال بایستی این اتفاق می‌افتاد، اما با دستوری که ستاد تنظیم بازار ابلاغ کرد و به‌عنوان قانون مؤخر هم تلقی شد، مراحل دیگری را سپری کردیم که در شورای عالی هواپیمایی و در شورای رقابت، ستاد تنظیم بازار مطرح شد. همچنین درخواست شرکت‌های هواپیمایی با یک جدول استاندارد ارائه شد و منتظریم ستاد تنظیم بازار قیمت را تعیین تکلیف کند.

افزایش 200 درصدی پروازهای بین المللی

محمدی بخش یادآور شد: نسبت به پارسال 20 درصد پروازهای داخلی افزایش پیدا کرده است در فرودگاه‌های غیر از فرودگاه حضرت امام که 20 فرودگاه است فرودگاه بین المللی 100 درصد پرواز خارجی داشته ایم و فرودگاه امام نسبت به سال گذشته 200 درصد افزایش پروازهای بین المللی داشته ایم ، و این افزایش درخواست پروازهای بین المللی و پروازهای داخلی طبیعتاً نشان می‌دهد که ما جامعه هدف مان جامعه بزرگتری شده است درخواست به پرواز به مراتب بیشتر است و ما بایستی متناسب با این برنامه ریزی کنیم که بنا داریم تا پایان 1402 عددمان را به 250 فروند برسانیم.

ایمنی پرواز دلیل تأخیر و لغو پروازها

وی در خصوص تأخیر پروازها گفت: طبیعتاً تأخیرها یا لغو پروازها دلایل متعددی دارد. مهم‌ترین موضوعی که برای ما خط قرمز است، بحث ایمنی است ما واقعاً اجازه نمی‌دهیم هیچ پروازی با نقص یا با اشکال پرواز کند بنابراین ترجیح ما و نظر ما اینکه آن پرواز انجام نشود تا اینکه بخواهد پرواز با نقص فنی باشد که در سه ماهه سوم 1401 تأخیرات ما به میزان 15 درصد نسبت به سه ماهه دوم کاهش داشت.

رضایتمندی 98 درصدی از پروازهای حج

رئیس سازمان هواپیمایی درباره پروازهای حج تشریح کرد: در سال 1401 ما 40 هزار نفر را جابجا کردیم و با رضایتمندی 98 درصدی انجام شد، به لطف خدا در عملیات حج کار بسیار بزرگی انجام شد و پیش بینی این است که ما با توجه به اینکه 90 هزار نفر را برای سال بعد باید ببریم فقط هم باید از ناوگان ایرانی استفاده کنیم، محدودیت‌هایی داریم حتماً با استفاده از هواپیماهای پهن پیکر ما می‌توانیم این کار و زمان را کاهش پیدا کنیم و ما با حج و زیارت داریم تلاش می‌کنیم که این کار را با هم انجام دهیم. همچنین درخصوص اربعین هم سال قبل نزدیک به 40 هزار نفر زائر اعزام شدند که امسال با رفت و برگشت 257 هزار نفر و یکی از شاهکارهای خدمات رسانی بود.

کد خبر 741116

 • تصاویر | ورود ایرباس ۳۲۰ پس از ۱۱ سال زمین‌گیری به ناوگان هوایی کشور

 • جزئیات حادثه برای هواپیمای آتا در نجف؛ انفجار و انحراف به سمت باند؟ ‌| خلبان از پرواز انصراف داد

 • پرواز نجف – مشهد حین برخاست دچار حادثه شد

 • ممنوعیت پروازهای فرودگاه مهرآباد در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی

 • پرواز "ایران ۱۴۰" ایرانی تا پایان سال ا ورود ایران به حوزه ساخت موتور هواپیما

 • ببینید | چرخاندن ۴ شرور با پابند در تهران ؛ اینجا محل چاقو کشی است | حمله به واحد مسکونی و …

 • ببینید | شادی زندانیان زن پس از عفو رهبری | لحظه آزادی دختر بازداشتی در ناآرامی‌ها | واکنش مادری که بعد از ۳ سال بچه‌هایش را می‌ببیند

 • ببینید | این نوزاد ۶۰ ساعت مدفون شده بود | کم سن ترین نجات یافته زلزله را ببینید

 • خبر خوش وزیر کشور برای ساکنان غرب استان تهران | مترو به این منطقه می‌رسد

 • برکناری مسئولی که راهپیمایی ۲۲ بهمن را شرط رتبه‌بندی معلمان کرد

 • تصاویر حضور گرگ های گرسنه در این شهر کشور!

 • تصاویر گردنبند عجیب همسر رهبر کره شمالی | گردنبند چه ارتباطی با تسلیحات نظامی دارد؟

 • ببینید | صحنه‌ای دلخراش از امدادگران ترکیه | نهایت درماندگی اینجاست

 • تصاویر | اتفاق عجیب در تهران؛ حضور سران سه کشور در قلب تهران بدون اطلاع مسئولین!

 • عکس | وضعیت عجیب ریل راه آهن در ترکیه بعد از زلزله

 • تصاویر | ورود ایرباس ۳۲۰ پس از ۱۱ سال زمین‌گیری به ناوگان هوایی کشور

 • جزئیات تعهدی که از زندانیان اغتشاشات برای آزادی گرفته شده است | اخذ تعهدات مختلف صحت دارد؟

 • برکناری مسئولی که راهپیمایی ۲۲ بهمن را شرط رتبه‌بندی معلمان کرد

 • ببینید | انتشار یک سند به کلی سری از اوایل جنگ | سندی که ممکن بود هر کشوری را تسلیم کند!

دیدگاهتان را بنویسید